Operativni program Razvoj ljudskih potencijala doprinosi jačanju ekonomske i socijalne kohezije, potiče zapošljavanje, socijalnu uključenost, obrazovanje i usavršavanje, te jačanje uloge civilnog društva za bolje upravljanje.
Elektrotehnički fakultet Osijek je javna znanstveno – nastavna ustanova koja zajedno s projektnim partnerima Centrom za poduzetništvo Osijek, Građevinskim fakultetom Osijek, I. gimnazijom Osijek i III. gimnazijom Osijek provedbom projekta „Jačanje položaja žena na tržištu rada“ planira ostvariti napredak u usmjeravanju žena prema tehničkim zanimanjima i smanjenju nezaposlenosti žena u Osječko-baranjskoj županiji.
Ukupna ugovorena vrijednost projekta iznosi 192.264,87 €, od čega je 136.433,48 € financirano iz Europske unije.
U sklopu projekta organizirat će se četiri vrste tehničkih radionica za gimnazijalke, te dvije vrste menadžerskih i poduzetničkih radionica za studenice tehničkih fakulteta, diplomirane inženjerke i magistre inženjerke s manje od sedam godina radnog iskustva.
Misija projekta je povećanje udjela žena u tehničkim strukama, poboljšanje njihovih kompetencija, te povećanje svijesti o mogućnostima samozapošljavanja.
Ciljevi projekta
Opći cilj projekta:
Povećati stopu zapošljavanja žena u Osječko-baranjskoj županiji.
Specifični cilj projekta:
Povećanje udjela žena u tehničkim strukama, poboljšanje njihovih kompetencija kako bi se ostvario lakši ulazak na tržište rada, te povećanje svijesti o mogućnostima samozapošljavanja.
Ciljne skupine projekta:
Izravni korisnici projekta su djevojke u I. gimnaziji i III. gimnaziji u Osijeku, studentice sveučilišnih diplomskih studija na Građevinskom fakultetu i Elektrotehničkom fakultetu Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku, te diplomirane inženjerke i magistre inženjerke (nezaposlene i s manje od sedam godina radnog iskustva). Neizravni korisnici projekta su obitelji, poslodavci, gimnazije u Osijeku, Centar za poduzetništvo, lokalna zajednica, Osječko-Baranjska županija, hrvatski obrazovni sustav, te hrvatsko gospodarstvo.
Trajanje provedbe projekta:
Ukupno trajanje projekta je 20 mjeseci. Projekt je započeo s provedbom 1. studenog 2013. godine, a završava 30. lipnja 2015. godine.
Nositelj projekta je Elektrotehnički fakultet Osijek, a projektni partneri su Centar za poduzetništvo, I. gimnazija Osijek, III. gimnazija Osijek i Građevinski fakultet Osijek.
Aktivnosti
Motivacija i odabir polaznica
Debate, motivacijska predavanja i posjete Elektrotehničkom fakultetu i Građevinskom fakultetu za učenice drugog, trećeg i četvrtog razreda I. i III. gimnazije, te debate i motivacijska predavanja za studentice završne godine diplomskog studija, diplomirane inženjerke i magistrice inženjerke Elektrotehničkog i Građevinskog fakulteta organizirat će se s ciljem motivacije ciljanih skupina za sudjelovanje na tehničkim, odnosno menadžerskim i poduzetničkim radionicama.
Organizacija okruglog stola
Na okruglom stolu koji će okupiti relevante dionike u osnovnoškolskom, srednjoškolskom i visokoškolskom obrazovanju u Osječko-baranjskoj županiji razgovarat će se o razlozima slabog interesa gimnazijalki za upis na tehničke fakultete. Na okruglom stolu će se predstaviti i rezultati istraživanja o kvaliteti laboratorijske opreme u osnovnim i srednjim školama, motivaciji nastavnika za provođenje laboratorijskih vježbi te stavu učenica o inženjerskim zanimanjima.
Tehničke radionica za srednjoškolke
Kako bi se srednjoškolkama omogućilo stjecanje iskustva rada u laboratorijima, kao i stjecanje praktičnih tehničkih vještina za svakodnevni život organizirat će se četiri vrste tehničkih radionica: Osnovne tehničke vještine, Osnove elektronike, Komunikacije i multimedija, te Simulacija rada u ispitnom laboratoriju.
Menadžerske i poduzetničke radionice za studentice i inženjerke
Studenticama, diplomiranim inženjerkama i magisticama inženjerkama kroz dvije vrste radionica omogućit će se stjecanje poduzetničkih i menadžerskih znanja i vještin
Web platforma za e-učenje
Za potrebe projekta razvit će se web platfoma za e-učenje na koju će se postavljati edukacijski materijali relevantni za tehničke, menadžerske i poduzetničke radionice.
Promidžba projekta
Vidljivost projekta osigurava se kroz promidžbene aktivnosti (uvodna i završna konferencija, promidžbeni materijali za motivacijska predavanja, objavljivanje rezultata na web stranici projekta, informiranje o događanjima na Facebook stranici, e-learning platforma).
Metode provođenja projekta
Metode koje će se koristiti za provedbu projekta temelje se na dugogodišnjem iskustvu podnositelja zahtjeva u području visokog obrazovanja, kao i dugotrajno iskustvo projektnih partnera, tj. I i III gimnazije u području srednjoškolskog obrazovanja. Nadalje, Centar za poduzetništvo u Osijeku ima iskustva u postavljanju poslovnog okruženja u kojem novi poduzetnici dobivaju adekvatne uvjete za razvoj, poslovno savjetovanje i obrazovne usluge. Glavni cilj ovog projekta je upravo obrazovanje ciljanih skupina. Polaznici tehničkih radionica obrazovat će se kroz praktične vježbe. Također će na korištenje imati on-line sustav za učenje kao dodatak klasičnom pristupu obrazovanja. Takav način učenja se pokazao kao vrlo uspješan budući da povećava interes polaznika i poboljšava cjelokupno iskustvo učenja. Tijekom cijelog vremena trajanja projekta polaznici radionica će imati mogućnost dodatnog savjetovanja na individualnoj osnovi. Promocija projekta će se provoditi kako bi se šira javnost informirala o projektnim aktivnostima, te kako bi se informirale ciljne skupine o prednostima koje projekt nudi. Za kupovinu opreme i usluga koje će biti kupljene tijekom provedbe projekta provodit će se javna nabava kako bi se postigla najekonomičnija cijena. Za cijelo vrijeme trajanja projekta provodit će se istraživanja i analitički rad kako bi se osiguralo da projektni tim dobiva sve relevantne informacije, te da na vrijeme dobiva informacije o trenutnoj situaciji na tržištu rada vezano uz nabavu radova, opreme, usluga i nove tehnologije.
Prednosti projekta
Projekt „Jačanje pozicije žena na tržištu rada” promiče ravnopravnost spolova i jednake mogućnosti zapošljavanja u tradicionalno ne-ženskim zanimanjima (tehničkim znanostima). Također, ona potiče inovativnost i ima za cilj smanjenje stručne segregacije, te na inovativan način promiče zapošljavanje mladih djevojaka u tehničkim zanimanjima. Prema Zakonu o ravnopravnosti iz 2010. godine, zaštićena obilježja ovog projekta odnose se na projektni tim. U projektnom timu su: žene inženjeri, mlade žene inženjeri, žene s djecom, žene koje su došle s porodiljnog dopusta. Ovaj projekt je usmjeren na studentice bez iskustva i općenito žene. U budućnosti, u fazama implementacije i održivosti projekta, se planira uključiti još žena i novo diplomiranih studentica bez radnog iskustva. Ovim se projektom također promiče da plaća muškaraca i žena koji rade slične poslove bude će slična ili čak ista. Također, ovaj projekt promiče ekološki prihvatljiva rješenja, te tako članovi projektnog tima već komuniciraju elektroničkim putem, a pisma i dokumente ispisuju samo ako je to stvarno potrebno. Takav pristup će se nastaviti tijekom provedbe projekta i faze održivosti.
Za više informacija o projektu:
E-mail adresa projekta: ipa_swp@etfos.hr
Za više informacija o EU fondovima:
Web-stranica Europskih strukturnih i investicijskih fondova: http://www.strukturnifondovi.hr/
Web-stranica Europskih socijalnih fondova: http://ec.europa.eu/esf/home.jsp?langId=hr
Web-stranica Operativnog programa Razvoj ljudskih potencijala: www.ljudskipotencijali.hr